Wypalenie zawodowe jest zjawiskiem występującym u wszystkich osób narażonych na przewlekający się stres. Źródłami stresu są: obciążenie obowiązkami zawodowymi, potrzeba częstego podejmowania decyzji, konieczność silnej presji na na wykonywanie złożonych zadań ukierunkowany na bycie osobą innowacyjną, kreatywną.
Efektem są narastające problemy z koncentracją uwagi, skupieniem się. Pojawiają się objawy szybszego zmęczenia, następuje spadek wydajności. Wykonywana praca ma niższą jakość. Objawom tym mogą towarzyszyć różnorodne objawy fizyczne: od bólów czy zawrotów głowy, bólu pleców, zaburzeń gastrycznych, przez problemy z ciśnieniem krwi, aż po spadek odporności i infekcje. Częstymi są też objawy psychiczne: ciągłe znużenie, brak satysfakcji z wykonywanej pracy (np. „ciągłe narzekania”, podważanie sensu i zasadności decyzji innych osób itp.), drażliwość, niepokój czy też stany apatii z okresami pobudzenia lub „euforii”.
O wadze problemu może świadczyć fakt, iż w skali każdego roku np. gospodarka USA traci około 200 mln dolarów z powodu stwierdzonych objawów wypalenia zawodowego.
Przedstawiamy Państwu ofertę, która ma za zadanie przygotować manager’ów, ale też innych pracowników, do chronienia siebie i innych przed zjawiskiem wypalenia zawodowego.
Idea
Idea oparta jest na obserwacji, która mówi, że najlepiej przyswojoną, najlepiej wykorzystywaną jest samodzielnie zdobyta i przeżyta wiedza. Trening polega na stworzeniu warunków, w których uczestnicy będą w pełni samodzielnie, ponosząc pełną odpowiedzialność za efekty treningu/ tworzyć osobistą wiedzę nie tylko o sytuacjach wywołujących wypalenie zawodowe i o objawach ale też o sposobach zapobiegania oraz sposobach wyjścia z sytuacji wypalenia. Rola trenera polega na stymulowaniu pracy. Ma on pomóc w tworzeniu wiedzy, planów zapobiegania oraz planów postępowania w sytuacji gdy pojawiają się symptomy wypalenia osób czy zespołu pracowników. Trener wyposaża uczestników w określone umiejętności świadomego wpływu na stan emocji i reakcje własnego ciała. Jego działanie obejmuje moderowanie przebiegiem szkolenia oraz udzielanie w stosownych momentach informacji dotyczących zjawisk psychologicznych czy związanych z funkcjonowaniem organizmu (np. bóle jako objaw napięcia emocjonalnego).
Formy szkolenia:
Osoba prowadząca:
Antoni Brański: doświadczony trener, coach, psychoterapeuta, z wykształcenia lekarz specjalista psychiatrii. Umiejętności nabyte w prowadzeniu psychoterapii umożliwiły mu stworzenie nowatorskiego podejścia do stosowanych dotychczas treningów i szkoleń. Zostały one uzupełnione o metody poznawcze i wiedzę dotyczącą tych sytuacji, w których występują podświadome i skrywane procesy psychiczne.