Profilaktyka i leczenie objawów i schorzeń psychosomatycznych

logo.png

Profilaktyka i leczenie objawów i schorzeń psychosomatycznych

Naucz się odpowiednich technik redukujących ból oraz inne przykre lub kłopotliwe dolegliwości, a poznasz sposób na kontrolowanie doznań płynących z ciała!

Wpływ umysłu na nasze ciało jest ogromny. W zależności od poziomu i rodzaju emocji rośnie lub spada ciśnienie krwi, przyspiesza lub zwalnia oddech i tętno. Mózg człowieka odpowiada za pracę każdego narządu oraz układu, np. sercowo-naczyniowego i odpornościowego. Reaguje także na bodźce płynące ze strony ciała, co objawia się często przez uczucie bólu.

Ta zależność, zrozumiała i naturalna, może być źródłem różnych schorzeń. Zazwyczaj nazywa się je “psychosomatycznymi” dla podkreślenia ich źródła znajdującego się w psychice człowieka. Klasycznymi przykładami takich schorzeń są: nadciśnienie tętnicze, różnorodne zaburzenia gastryczne (np. zespół jelita drażliwego, zaostrzenie choroby wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy), schorzenia alergiczne (autoagresja). Schorzeniami o podłożu psychosomatycznym są także takie problemy zdrowotne, jak zaburzenia miesiączkowania, niepłodność, zaburzenia endokrynologiczne czy nawet dermatologiczne. Jednak najważniejszy jest BÓL. Z jednej strony to rodzaj ostrzeżenia o uszkodzeniu ciała, z drugiej strony bywa, że jest odczuwany nadmiernie i wywołuje liczne objawy wtórne np. lęk, depresję i drażliwość.

Cel terapii:

Łagodzenie oraz leczenie istniejących i zapobieganie mogących się pojawić objawów somatycznych, które są przejawem naszych emocjonalnych napięć, stresu i dyskomfortu psychicznego.

Przebieg terapii:

  • nabycie koniecznej wiedzy o procesach fizjologicznych odpowiedzialnych za pojawienie się objawów a następnie schorzeń psychosomatycznych,
  • analiza indywidualnych skłonności naszego ciała do reagowania na emocje i stres w obrębie określonych narządów czy układów,
  • nauka wywoływania u siebie stanów emocjonalnych mających korzystny wpływ na nasze ciało, objawy i schorzenia psychosomatyczne.